Bal Arıları propolisi NEDEN kullanıyor

Sağlıklı bir koloninin yaşamı için, arıların doğadan topladıkları ve değişime uğrattıkları propolis, özellikle mikroorganizmalara karşı oldukça etkilidir. Kovan içinde mantar ve bakterilerin daha düşük düzeyde kalmasını sağlamaktadır. Bu açıdan propolis eski zamanlardan günümüze kadar farmakolojik özellikleri nedeniyle insanların dikkatini çeken doğal bir arı ürünüdür. Kovanlarda, atmosferden çok daha az oranda mikroorganizmaların bulunmasının nedenlerinden birisi propolistir. Ayrıca propolis, peteklerin dezenfekte edilmesinde kullanılır. 

 

Nektar ve polen toplayan isçi arılar kovan dışında çeşitli mikroorganizmalardan etkilenebilmektedir. Kovan içi görevi yapan arılar, kovan giriş deliğinde dışardan gelen isçi arılara propolisi dezenfektan olarak kullanması ile çeşitli, enfeksiyonların kovanlara girmesi önlenmektedir.

Arılar kovan içinde taşıyamayacakları büyüklükte ölen canlıların çürüme, kokuşma yapmasını ve çeşitli mikroorganizmaların üremesini engellemek amacıyla propolis ile kaplamaktadır. Bazı flavanoidler, arının tükürük salgılarına karışan enzimlerle değişikliğe uğratılırlar. 

Odoo • Text and Image

Arılar bu flava - noidleri kan dolaşımlarının düzenlenmesinde; kılcal damar çatlamalarının tamirinde, mide mukozasını korumada, kimyasal ilaçlar ve zararlı maddelere karşı mide yaralarını iyileştirmede, iç salgı sistemini düzenlemede kullanmaktadır.
Propolis, ayrıca virüslere karşı son derece etkili bir şekilde arılar tarafından kullanmaktadır. Arılar kafeik asit ile birlikte diğer doğal fenolik bileşenlerin bir kısmını zararlı virüsler, bakteriler, mantarlar ve iltihap türlerine karşı kullanmaktadırlar.

Bal, polen, propolis, arı sütü, arı ekmeği ve arı zehri gibi mucizevi arı ürünleri taklidi mümkün olmayan en değerli ürünlerdir. 

Propolis içeriğinde bulunan bioflavonoidler, protein örtüsünü tutar ve içinde kilitlenen virüslerin enzim salgılamasını ve çoğalmasını önler. Onun için dünyada bozulmayan tek gıda baldır. Propolis, sadece kovandaki mikroorganizmaları etkilemez, aynı zamanda arıların fagositozunu (hücresel sindirimini) artırır.


Arılar Propolisi neden kullanır


Yabancı toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması ve enfeksiyonların neden olduğu stresten korunmak için arılar tarafından propolis kullanılmaktadır. Bal Arıları, propolisin içinde bulunan bioflavonoidleri, işçi arıların vücutlarının güçlenmesi içinde kullanmaktadır. Propolis, yabancı ajanların neden olduğu iltihabı zayıflatıp vücuda nüfuz etmesini engelleyerek ilerlemesini durdurur.

Propolis, birçok ilacın aktif maddesi olan flavonoidler, antioksidanlar, biyolojik aktiviteye sahip maddeler ile antibiyotik, antimikotik, antiviral etkili maddeleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Arılar, güçlü antibiyotik özelliğinden dolayı ferülik asidi, gram (+) ve gram (-) bakterilerine karşı ve işçi arıların yaralarının iyileşmesinde kullanmaktadır. 

Propolis, arıların bağışıklık sistemini geliştirir ve gamma globulin düzeylerini, vücut dirençlerini artırır.

Caffeoylquinic asit türevleri arılarda, bağışıklık düzenleyici ve protective etki göstermektedir. Bal Arıları, kersetini, luteolini ve kafeik asidi, antimikotik, antiviral etkilerinden dolayı, çok zararlı aşırı düzensiz büyüyen hücrelere karşı kullanmaktadır. Buna ilave olarak, Propolisin içeriğinde bulunan fenetil kafeik asit, yeni kan damarlarının oluşumlarını engelleyerek kontrolsüz hücre çoğalmasının farklı organlara dağılmasını önlemektedir. Ayrıca bu maddeler, ev sahibi organizmanın doğal mikroflorasını bozmadan yabancı organizmaları yok eder. Bu nedenle propolis sayesinde arıların bağırsak florası hasar görmez, antibiyotiklerin aksine bağışıklık sisteminin tasfiye olmasını ve yıkıcı dysbiosis’i önler.

Faida Beyaz Propolis nedir? inceleyin, alışveriş yapın 

Alışveriş sayfamızı ziyaret edin